Výkon chlazení
První ukazatel, který vás bude zajímat. Pochopitelně je na místě zvolit takový výrobek, který dostatečně vychladí místnost i ve vlnách extrémních tropických veder. Výkon splitových jednotek, který je zapotřebí pro chlazení jedné obytné místnosti o velikosti zhruba 20 m2, je zhruba 30 W/m3. Jde však pouze o hrubý orientační údaj. Skutečná hodnota se odvozuje od sumy všech faktorů, kterými jsou dispozice bytu (domu), osvit slunečními paprsky, patro bytového nebo panelového domu, zastínění okolí stromy, tepelná izolace fasády. Rozhodující jsou také počet obyvatel bytu (domu), velikost a počet spotřebičů v domácnosti, které produkují teplo (chladničky, mrazáky, výpočetní technika atd.) V každém případě všechny tyto položky konzultujte s dodavatelskou firmou.
klimatizace na budově.jpg
Tepelný výkon
Ten připadá v úvahu pouze u zařízení kombinovaných. Zajímat vás bude např. výkon tepelného čerpadla systému vzduch-vzduch v případě přitápění bytu nebo domu, zvlášť v jarních a podzimních měsících.
Energetická třída a náročnost
Při výběru bytových klimatizací pevných (splitových), ale i přenosných, hraje důležitou roli. S volbou vám vypomůže tzv. energetický štítek. Množství spotřebované elektřiny je rozhodující především u dlouhodobě využívaných systémů. Jestliže plánujete tímto způsobem i vytápět, je možné požádat dodavatele elektřiny o úpravu sazby určené pro práci tepelného čerpadla.
Koeficient EER, COP
Jsou to pomocné koeficienty pro výpočet poměru příkonu a výkonu. COP popisuje vytápění, EER naopak chladicí systém. V zásadě platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší účinnost. Energetické třídy A pro vytápění se pohybují v hodnotách 3,6 – 3,2 a pro třídu B je to 3,2 – 2,8. Jsou to však čísla pohyblivá v závislosti na teplotě ochlazovaného, nebo vytápěného ovzduší.
klimatizace na paneláku.jpg
Hlučnost
Zásadní je především hladina hluku v nočních hodinách. Nejsilnější hluk vydávají mobilní a podokenní klimatizace. Úroveň nočního hluku by také měla být jedním ze zásadních faktorů při výběru chladicího zařízení. Příliš hlučný zdroj chlazení má totiž na lidský organismus podobně neblahý vliv, jako nepříjemné horko.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup