Je naprosto logické, že když už někdo chodí do práce, chce za tuto dostat zaplaceno, a neméně logické je i to, že chce dostat co nejvíc. A když dostane nakonec díky své píli víc peněz, než kolik mu slíbili zkraje, určitě neprotestuje. Na rozdíl od situace, kdy naopak dostane méně, což je daleko častější, ba vlastně docela obvyklá situace.
Proč je tomu tak? Proč člověku obvykle zkraje řeknou nějakou třeba i docela velkou cifru, a nakonec mu z této zbude jenom docela málo? Že by snad dotyčný pracoval tak špatně, že by mu museli z dohodnutého platu něco ubrat?
Ne, není tomu tak. Zaměstnavatel obvykle dodržuje to, k čemu se zavázal, a skutečně dá zaměstnanci to, co si tento zasloužil. A proč je tu onen nepoměr mezi tím slíbeným a reálně vyplaceným?
Obvykle je tu docela triviální vysvětlení. Zaměstnavatel totiž nabídl zaměstnanci určitou hrubou mzdu, tedy to, co mu hodlá zaplatit se vším všudy. A člověk to pak už dostane bez lecčeho toho ‚všeho všudy‘. Než se k zaměstnanci jeho výplata dostane, uberou mu z ní ve prospěch státu a dalších institucí povinné platby, jako jsou daň z příjmu nebo sociální a zdravotní pojištění. Plus případně nějaké ty srážky, které už člověk sice nemusí, ale také může mít.
A jak si zjistit, co přinese podobný převod hrubé mzdy na čistou, kolik zaměstnanci seberou a kolik mu třeba odpustí v podobě nějaké slevy na dani, má-li na to dotyčný nárok? Kolik tento nakonec dostane?
To se dá zjistit třeba i s využitím kalkulačky umístěné na internet, která je právě pro tento účel zřízena.
A pokud vám připadá taková kalkulačka zbytečná, nevěřte tomu. Může přijít skutečně vhod. Člověk totiž díky ní hned ví, kolik že skutečně dostane zaplaceno. A nebude nemile překvapen, až zjistí, kolik mu tatíček stát z jeho vydělaných peněz ponechal a kolik skončilo v jeho chřtánu.