Jedním ze základních parametrů při výběru je velikost. Volte ji podle velikosti kuchyně, kuchyňské linky a toho, zda máte myčku. Pokud myčku vlastníte, bude vám stačit menší dřez. Šírka modelu může být maximálně tak široká, jako je šířka skříňky. Hloubka by měla mít alespoň 20 cm, aby se vám dobře myly i větší hrnce. Počítejte také s tím, že nějaký prostor zabere sifon, a pamatujte i na to, že musí být zachována dostatečně velká pracovní plocha.


 Nerezový dvoudřez


Trh nabízí jednodřez, dvoudřez nebo rohový dřez. Každý z nich může být rozšířen o vaničku nebo odkapávací plochu. Rozšíření může být nalevo i napravo, proto zvolte správné rozložení podle vaší kuchyňské linky. Tvar volte čtvercový a obdélníkový, kulaté nejsou praktické. Výběr materiálu je velmi důležitý, každý má své výhody i nevýhody.
Instalatér u dřezu
Nejčastěji se setkáváme se dřezy z nerezu, které jsou odolné, stálobarevné, ale mohou se snadno poškrábat a jsou na něm vidět kapky. Dejte přednost těm variantám, které jsou lisované vcelku před svařovanými kusy. Dalším typem jsou směsi z umělého kamene, což je směs drti žuly a pojiva. Mezi výhody těchto modelů patří široká barevná škála, dlouhá životnost a snadné čištění. Můžete je sladit i s barvou vaší kuchyně. Jsou však obecně dražší a velmi křehké, proto je jejich instalace riziková a hrozí jim snadné poškození při nárazu. Vysoce odolná proti teplu a chemikáliím je keramika. Povrch bez problému vydrží i odloženou rozpálenou pánev. Snadno se o ni pečuje, neusazují se na ní bakterie a barevně je velmi stálá. U levnějších modelů vzniká riziko poškození při silnějším nárazu.


 


Neméně podstatné je i správné usazení. V případě horního usazení je dřez umístěn do menšího prostoru, než je jeho velikost. Okraje vystupují nad pracovní desku a jsou připevněny pomocí silikonu. Zasazení do roviny zaručí úplné splynutí s pracovní deskou. Toho lze docílit tak, že se dřez uchytí na spodní straně pracovní desky. Poslední možností je celoplošné osazení, kdy dřez zcela nahradí pracovní desku.


 Kuchyňský dřez


Důležitou součástí je také vodovodní baterie, která se liší podle designu, použitého materiálu, způsobu ovládání či umístění. Využít můžete možnost sprchovací hadice nebo ohýbání ramen.


 


Nebojte se investovat do kvalitní modely, ale ověřte si u výrobce délku záruky. Dřez je investice na několik desítek let a skryté vady materiálu se mohou projevit po delší době.