Zaregistrovali jste někdy venku před domem situaci, že jsou více cítit kanály podél silnice? Většinou se tento jev objevuje při nízkém atmosférickém tlaku, což je např. před příchodem studené fronty nebo před bouřkou. K podobnému jevu může (spíše výjimečně) dojít i v bytech některých bytových domů, ale jestliže ve vaší domácnosti ucítíte zápach kanalizace, je to pro vás jistá signalizace, že něco není s vašimi odpady v pořádku.

instalatérské rozvody

Zápach z odpadového potrubí může znamenat jeho ucpávání a zejména silnější koncentraci bakterií, které se živí odpadovým materiálem organického původu, tedy zpravidla vším, co do odpadu proudí, jako jsou vlasy, chlupy, kožní šupinky, kožní maz, zbytky potravin, mastnota atp.

Jedna z prvních věcí, co udělejte, je preventivní čištění potrubí hydroxidem sodným, může to zabrat, ale také nemusí. Pokud je odpad ucpaný ve větší míře, a ucpávka se nachází relativně daleko od dřezu nebo od vyústění umyvadla či sprchového koutu, bude nutný zásah instalatéra v Praze. Jestliže jej povoláte včas, tedy v situaci, kdy odpady pouze páchnou, ale stále protékají, můžete tím předejít havarijní situaci, kdy se odpad zacpe tak, že nejde prorazit běžnými prostředky, co máte po ruce.

zásah instalatéra

Každopádně se může hodit kontakt na instalatérskou firmu a konzultace, jak postupovat dál, pokud k podobným situacím u vás doma dojde. Někdy může být závada banální, jindy to vyžaduje razantní zásah a čištění tlakovou vodou, někdy může být i ucpaná kanalizace před domem, ovšem i s těmito situacemi si instalatéři poradí.

Dobré je také vědět, že instalatérské firmy zajišťují nonstop havarijní servis, takže máte záruku, že se o vás postarají i v případě, že zrovna na vánoce se ucpe dřez v kuchyni, nejde to prorazit a vy zrovna potřebujete dopéct cukroví a přichystat slavnostní tabuli, která nesnese žádný další odklad.