Česká republika je maličká země a možná proto nemáme v republice žádný mrakodrap. Mrakodrap je budova, která má více než čtyřicet pater, což brněnská nejvyšší budova v České republice jich má jen třicet. Ale řekněme si to na rovinu, do naší krásné stověžaté Prahy by se žádný mrakodrap nehodil, ani někde na kraji města, tak doufejme, že žádný developer s takovým nápadem nepřijde, případně že mu to žádný stavební úřad nepovolí.

mrakodrapy

Na mrakodrapu mě vždy zajímalo, jak je to tam mají s úklidem oken. Okna se totiž v mrakodrapech, ale někdy i na mnohem nižších budovách, nedají otevírat, protože mrakodrapy jsou klimatizované, a tak už jste určitě viděli zavěšené mladé lidi, jak visí na lanech a zvnějšku omývají skla. Používají horolezecké sedáky a práce v takových výškách chce kus odvahy a adrenalinu. Vždyť tam jen tak visí a až někdy hluboko pod nimi je rušná ulice s lidmi velikými jako mravenci. Pro někoho je to práce snů, ale pro většinu práce za trest.

Zároveň ani úklid vnitřních prostor nebude žádná hračka. Dovedete si představit, že myjete schody ve sto devadesáti poschodích? Dovedete si vůbec představit, že byste tolik pater vyšli pěšky bez použití výtahu? A jak dlouho trvá, než vyjedete v mrakodrapu výtahem na nejvyšší patro? No ještě, že u nás ty mrakodrapy nejsou, ale výhled to musí být nádherný.

mrakodrapy

Čištění podlah ale může být problém i v mnohem menších domech, zvlášť, když máte sousedy, kteří se k pravidelnému úklidu nemají. Někdy může být řešením najmout si úklidovou firmu a peníze na její zaplacení zahrnout do předpisu nájmu. Úklidová firma zajistí pravidelný úklid a nemusíte se hádat se sousedy, jestli je vytřeno nebo ne, jestli to někdo odbyl nebo nevytřel ve stanovený den apod. Úklidovou firmu si můžete lehce zkontrolovat, jak poctivě bude vaše chodby a společné prostory uklízet.