Jakmile vstoupíte do manželství, je to krásné, všechno je nové a všechno je fajn. Možná jste si ale nevybrali toho nejlepšího partnera na finance, protože váš manžel utrácí a půjčuje si nevýhodné půjčky. Nejdříve se podíváme, co na to zákon.
Dluhy jsou dvojí
Ne všechny dluhy, které vzniknou za dobu trvání manželství (a SJM) jsou dluhy obou manželů. V zákonné úpravě se používá termín „výhradní dluhy jednoho z manželů“, to jsou dluhy, které svou povahou nebo původem náleží pouze jednomu z manželů = zde můžeme zahrnout například dluhy vzniklé před manželstvím, dluhy, které se vztahují k výhradním vlastnictví jednoho manžela (dary, dědictví, osobní majetek manžela), náhrada škody za trestnou činnost, dlužné na pojistném, které je svázáno s věcí ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů, a ne druhého a další. Jedná se o celkem pestrou škálu, kdy si můžeme jednoduše říci – každý ručí za svoje dluhy.
Kdy jsou to dluhy společné?
Dluhy společné vznikají zejména tehdy, pokud jeden z manželů si například vezme půjčku na televizi, kterou umístí do společné domácnosti a ten druhý manžel mu to odsouhlasí, ba ho i v půjčce podpoří. Tím pádem, pokud vznikne dluh z neplacení nebo nezaplacení pohledávky, je to dluhem obou manželů. Jsou to také například dluhy, které vzešly z nějaké běžné činnosti a okolností, kterých je třeba při každodenním fungování společné domácnosti nebo, jak je napsáno výše, byly dluhy převzaty jedním z manželů (souhlasil s půjčkou, věděl a akceptoval, že si půjčuje atd.). Není důležité, že by se snad v budoucnosti ukázalo, že to doopravdy nechtěl a řekl jen tak ze srandy, aby si půjčku vzal. Manželé zajišťují pohledávky a ručí za dluhy nerozdílně a společně!
CO tedy dělat?
Pokud máte tušení, že je váš manžel trochu rozhazovačný, je třeba, aby se smluvně ujednalo, co je a co není společné vlastnictví a co už je osobní. To znamená, po čem takový exekutor sáhne a po čem už nesáhne při zajišťování pohledávky.