Vesnice a život na venkově má spoustu výhod, proto se tam hodně lidí vrací a život tam si užívají v pohodě a bez stresu. Je ale možné se pustit na venkově do podnikání a dají se na tom najít nějaké výhody a dá se vůbec obstát?
Podnikání jako způsob obživy může být dalším motivem, proč to zkusit. Na venkově je pracovních příležitostí méně než ve velkém městě. Fantazie, nápaditost a odvaha, těch bude určitě třeba, pokud jste se rozhodli zkusit své podnikatelské štěstí na venkově. Na všem se dá najít něco dobrého, ale i špatného. A jinak tomu není ani co se týká života na venkově. Je jasné, že je zde méně obyvatel než ve velkém městě a tím i méně příležitostí, jak se v podnikání prosadit a najít svoji stálou klientelu. Naopak je možné najít tu pomyslnou mezeru, která by se mohla vyplnit. Města poskytují řadu služeb, o kterých se venkovským obyvatelům může jen zdát. Třeba právě zde můžete zkusit své štěstí. Setkat s konkurencí se můžete kdekoliv, proto je dobré si o ní předem zjistit maximum, odhalit její trhliny a nedostatky.
V malých vesnicích ne vždy najdete obchod, kde by se daly pořídit základní potraviny či drogerie, pokud ano, nabídka je velmi omezená. Souvisí to s tím, že lidé dojíždějící do práce mimo své bydliště, využijí obchody ve městě. Malý vesnický obchůdek tak navštíví jen pár obyvatel, kteří do města dojíždí jen občas. Dalšími zákazníky pak mohou být i turisté nebo náhodní projíždějící.
Dobrým podnikatelským tahem by pak mohlo být zaměřit se na to, co ve velkých hypermarketech nenajdete, tím by mohl být prodej toho, co je vyrobeno z místně vypěstovaných plodin, maso ze zvířat s místní farmy, zelenina a ovoce, ručně zhotovené věci z přírodních materiálů. Ve městě také nenajdete všechno, pokud váš nápad bude z počátku působit ne úplně tradičně, může se právě proto stát tahákem pro lidi, a to i ze vzdálenějšího okolí. Oporou živnostníkům by mělo být i samotné vedení obce.