Základní otázkou mnoha lidí je, zda jsou šachy také sport či nikoliv. Za mě osobně šachy sport jsou. A to z důvodu, že při sportu nemusíte jen běhat, nemusíte někoho mlátit, nemusíte šlapat na kole či něco podobného. U sportu se dá i sedět. Šachy jsou náročný sport, a to hlavně psychicky. Na světě existuje mnoho zahájení jako je například Sicilská obrana, Francouzská obrana, Italská hra, Španělská hra atd. Existuje jich prostě mnoho. A hlavně musíte nad každým svým tahem velmi přemýšlet, trvá to i několik sekund, při opravdu náročných hrách i minut. Nesmíte jen tak šachovou figurku někam položit bez rozmyšlení. Takhle se šachy nehrají. Musíte znám také pravidla, která pro někoho mohou být náročná, pro někoho jsou například lehká.

sport

Mnoho šachistů začalo hrát šachy už ve svém dětství, proto jsou tak dobrými hráči, protože už mají zkušenosti. Není nikde psáno, že se šachy musíte učit už od mala. Můžete začít kdykoliv, jelikož na věku nezáleží. V turnajích, které nejsou třeba jen přátelské nebo obyčejné v hospodě, se počítá ELO. Elo je statistický ohodnocení, které hodnotí výkon hráče či celého týmu na základě výsledků hry.

sport

Například nynější mistr světa v šachu má ELO 2882, kterého dosáhl roku 2013. Tento mistr světa svou pozici obhájil docela nedávno. A to 10. prosince 2021, kde hrál proti vyzyvatelem Ianu Nepomniachtchi. Pokud hrajete na turnaji, může se to hrát systémem každý s každým, ale také můžete hrát, jak sami usoudíte. Čas na hru je buďto 10 minut, 15 minut anebo 2 hodiny. K minutám se pak mohou přičítat sekundy na 1 tah. Může být zadané již zmiňované zahájení atd. Šachy jsou prostě sport jako každý jiný. U něčeho potřebujete větší fyzickou sílu, vytrvalost, ale u jiných sportů potřebujete chytrost, přemýšlivost. Žádný sport není stejný a v tom je ta krása. Každý sport je totiž odlišný.