V posledních několika letech zažíváme až nebývalý nárůst ekonomiky. Je celkem bezvýsledné hledat nějakou jistou příčinu, protože jednotná příčina zde není. Můžeme samozřejmě dohadovat a odhadovat, co přesně takový nárůst způsobilo, avšak v tak propletené přítomnosti, kde je hned několik proměnných je velmi těžké určit, co přesně nese recept na dobře fungující a rostoucí ekonomiku. Každý ji také bude pociťovat jinak. Něco jiného to bude pro běžného občana, něco pro malou firmu, něco pro velkou firmu a také něco úplně jiného pro stát. Je však důležité zmínit především fakt, že nic nemůže růst donekonečna a celá tato krásná aférka může skončit během několika následujících let – a tomu ani nemůžete mnohdy zabránit. A díky globalizaci, stejně jako je zde spousta proměnných, tak to může způsobit zase hned několik faktorů. Už jen to, že například ekonomická krize v prvním desetiletí tohoto století zasáhla nejdříve Spojené státy Americké a až posléze Evropu a další trhy po celém světě.
finanční krize

Běžný občan by měl především spořit

Zvláště dnes, když o práci není nouzi a peněz je dostatek, měl by toho občan využít a spořit si na horší časy. Tak to ostatně bývalo také v minulosti, něco se „proinvestovalo“, ale většina zdrojů se uložila a čekalo se, až to doopravdy bude potřeba. Je sice jednoduché, žít nynějším okamžikem a nemyslet na budoucnost, ale v dlouhodobém horizontu se to ani občanům nevyplatí, neboť jak se ekonomika opět ocitne v recesi, započne řev ze všech koutů republiky, kromě těch, kteří si našetřili něco extra navíc.
spokojenost zboží

Intervence ČNB tomu také nezabrání

Byť má Česká národní banka spoustu institutů a nástrojů, aby mohla dostatečně dobře mávat jak s finančním trhem, tak se samotnou státní ekonomikou, jsou tu některá úskalí každého zásahu a nelze se na ni ani spoléhat donekonečna. Protože každá banka, jakmile jednou zasáhne, bude potřebovat více a více zdrojů na to z rezerv, aby udržela kýžený stav, ostatně stejně, jako se ČNB snažila udržet devalvovanou korunu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup