Na jedné straně přispívají k ideální atmosféře dekorativní svítidla a na druhé straně je to druh vyzařovaného světla ze žárovek, které jsme použili. Každý prostor si vyžaduje své. Pokud budeme pracovat v dílně, garáži nebo na nějakém jiném pracovním místě, budeme nejspíš požadovat přímé světlo, abychom měli zajištěný přehled ve věcech a také snadno zaznamenali detaily v daném prostoru. Pak se nám budou hodit nástěnná nebo stropní svítidla, která budou dokonale orientována do takovéhoto prostoru.

historický lustr

Nepřímé světlo bude zase vítáno v jiných prostorách, kde má převládat útulná a příjemná, možná i trochu intimní atmosféra. Například obývací nebo dětský pokoj, jídelna případně ložnice budou vhodnými adepty. Pokud budeme mít malou plochu, tak ji lze prosvětlit bodovými světly, ve kterých budou například led žárovky 12V nebo případně lze použít reflektorové žárovky. Ideální tyto světla budou i na zvýraznění nějaké sbírky, obrazů, sošek a podobně.

Volíme vhodnou barvu

Každý světelný zdroj má v podstatě svoji speciální teplotu. Není to jako teplota, která by snad vydávala teplo, to dělávaly klasické žárovky. Zde se jedná o popis barvy a udává se v měrné jednotce, v Kelvinech – to je měrná jednotka teploty světla.

interiérové světlo

Teplé, bílé světlo – je v rozmezí zhruba 2 700 – 3 000 Kelvinů. Vhodné pro útulnou a příjemnou atmosféru a nejvíce se používá do obývacích pokojů nebo do ložnice.

Chladné bílé světlo – 3 000 – 5 000 Kelvinů. Jedná se o jasné a moderní světlo, které je naprosto ideální pro čtení, ale zároveň v koupelně vytvoří svěží atmosféru. Nebude se bránit ani umístění na chodbě nebo u vstupního prostoru do domu.

Studené bílé světlo – od 5 000 Kelvinů výše. Tato barva denního světla podporuje koncentraci a je perfektní pro pracovny nebo kanceláře.

světlo v baru

I když se to nezdá, každé světlo v nás vyvolává nějaké pocity a mnohdy my sami si vyhledáváme podle nálady osvětlení. Někdy potřebujeme intimní osvětlení nebo naopak, od radosti rozzářit všechno, co máme. Světlo je odrazem také naší psychiky a pohody. Velkou radost udělá pak i malé bodové světlo v dekorativním rámečku.