Jak již správně tušíte, bude pro vaši stavbu skutečně klíčová.

Na co vlastně slouží a existují k ní i nějaké alternativy?

Nebudeme chodit dlouho kolem horké kaše, je jasné, že základová deska tvoří při stavbě jeden z prvních kroků, bez kterého svůj projekt jednoduše nedokončíte. Ano, představuje podklad stavby, kterou se chystáte uskutečnit, ne vždy je však nutná.
příprava základovky

Jaké jsou tedy možnosti?

Je jasné, že žádná rozsáhlejší stavba nemůže stát volně bez položení základů, výrazně by to ovlivnilo její trvanlivost a statiku. V zásadě existují dva způsoby, jak položit základy stavby, a to pomocí základových pásů nebo vybudovat základovou deskou. Základové pásy jsou jednodušší a přirozeně levnější formou, a přestože by se vám do rozpočtu hodily víc, ne vždy je možné je realizovat – určující jsou v tomto případě přepočty, protože základové pásy je třeba umístit pod všechny nosné stěny, komín, nástupní stupeň schodů i pod všechny příčky tlustší než 150 mm. To v mnoha případech znamená, že se vám více vyplatí vytvoření jednolité základové desky.
stavební dělníci

Pevná opora

Základová deska je tvořena železobetonovou plotnou, přičemž její tloušťka je řádově v desítkách centimetrů, obvykle 600 až 1200 mm. Je jednoznačnou volbou všude tam, kde má půda nižší nosnost nebo při výskytu spodní vody. Pokud je třeba budovat podlahy v suterénu pod úrovní podzemní vody, buduje se železobetonová vana, tedy speciální druh základové desky. Do betonu základové desky se obvykle umísťuje svařovaná síť z tyčové oceli – jde o výztuž desky. Díky ní má stavba větší oporu. Jelikož deska leží pod samotnou stavbou, je její kvalitní provedení mimořádně důležité, následné úpravy či opravy představují vysokou investici, které se jistě chcete vyhnout a nejednou jsou tyto nápravy dodatečně neproveditelné.

Abyste přesně poznali prostředí, ve kterém se chystáte stavět, investujte do geologického průzkumu. Vyplatí se to, protože už před vypracováním projektové dokumentace budete znát místní poměry i možnosti, které můžete využít. Nespoléhejte se na informace, které vám k pozemku poskytl prodávající či investor, nejednou mohou být zkreslené, neúplné nebo dokonce i záměrně nepřesné.